Venezuela: Noodhulp wordt opgezet na twee dodelijke aardbevingen
Twee krachtige aardbevingen heeft de centrale kustregio van Venezuela getroffen en aanzienlijke schade aangericht. Ter plaatse maken de teams van Handicap International zich klaar om een noodhulpinterventie op te starten.
Voorbijgangers voor een ingestort gebouw na een aardbeving in Caracas op 24 juni 2026. | © Manaure QUINTERO / AFP
De avond van 24 juni was net begonnen in Caracas, de hoofdstad van Venezuela, toen twee krachtige aardbevingen de aarde hevig deden schudden. Twee bevingen met een kracht van 7,2 en 7,5 op de schaal van Richter troffen elkaar kort na elkaar, met minder dan een minuut ertussen. Ze werden opgevolgd door meer dan dertig naschokken. De tweede aardbeving is de krachtigste die in meer dan een eeuw is geregistreerd. Het epicentrum, gelegen op ongeveer 300 km ten westen van Caracas, bevindt zich op geringe diepte, wat het effect ervan versterkt.
De gevolgen zijn verschrikkelijk: volgens voorlopige cijfers zijn er al 235 doden en meer dan 4300 gewonden, maar deze aantallen zullen waarschijnlijk nog stijgen naarmate reddingswerkers verder graven in het puin van de verwoeste gebieden, met name in de staat La Guaira en de agglomeratie van Caracas. Ook worden meer dan 56 000 mensen vermist.
Ook de materiële schade is aanzienlijk. Meer dan honderd gebouwen zijn ingestort en bepaalde infrastructuur, zoals de internationale luchthaven van Caracas, is ernstig beschadigd. Terwijl veel mensen nog steeds onder het puin naar hun naasten zoeken, heeft interim-president Delcy Rodriguez de noodtoestand afgekondigd.
Dringende noden
Venezuela kampt al jaren met een ernstige humanitaire, politieke en sociaal-economische crisis en bijna 7,9 miljoen mensen, oftewel een kwart van de bevolking, hadden al hulp nodig vóór de ramp. De gevolgen van de twee aardbevingen zullen de toegang tot bepaalde essentiële diensten, zoals gezondheidszorg of de water- en elektriciteitsvoorziening, nog aanzienlijk bemoeilijken.
De teams van Handicap International Venezuela hebben een snelle evaluatie gedaan van de noden, vooral op het gebied van revalidatiezorg. Bij aardbevingen van deze omvang hebben veel gewonden namelijk snel noodrevalidatiezorg nodig om te herstellen van hun ernstige verwondingen, breuken en mogelijke amputaties. Daarnaast is er grote behoefte aan psychologische ondersteuning om het door de ramp veroorzaakte trauma te verwerken.
In dergelijke noodsituaties hebben mensen met een handicap extra moeilijkheden om zich te verplaatsen doorheen de straten, die door de aardbeving geblokkeerd zijn door puin. Een veilige schuilplaats vinden of aan water en voedsel komen wordt een hele uitdaging. Het is van essentieel belang dat zij niet worden vergeten bij de humanitaire hulpverlening.
De teams van Handicap International staan klaar om in actie te komen
Handicap International is al enkele jaren actief in Venezuela en haar teams, die zich al ter plaatse bevinden, maken zich op om een noodhulpactie op te zetten. Na de eerste behoefteanalyse bereiden zij nu een noodhulpactie op het gebied van fysieke en functionele revalidatie voor – een cruciale interventie vanaf de eerste uren na de ramp om gewonden op te vangen en langdurige handicaps te voorkomen.
Bovendien staatde organisatie klaar om een deel van haar hulpoperaties te heroriënteren, met name op het gebied van geestelijke gezondheidszorg en psychosociale ondersteuning, evenals het organiseren van uitdelingen van basisbenodigdheden (dekens, zeep, tandenborstels, enz.), om personen met een handicap te ondersteunen die alles hebben verloren in de ramp.