Goto main content

Meer dan 6000 slachtoffers van landmijnen in 2024

Preventie

Hoogste cijfer doden en gewonden in afgelopen vijf jaar.

Een jongeman staat in de voortuin van zijn huis. Een klein bordje waarschuwt voor landmijnen.

In Oekraïne werden vorig jaar 293 slachtoffers van landmijnen geregistreerd | © C. Wright / ICBL-CMC / HI

De nieuwste Landmine Monitor meldt dat er in 2024 minstens 6.279 slachtoffers zijn gevallen door antipersoonsmijnen en explosieve oorlogsresten. Dat is het hoogste jaarlijkse aantal sinds 2020 en een stijging van 9% ten opzichte van het voorgaande jaar. Dit terwijl er grote bezorgdheid heerst over de aankondiging van zes staten om het Verdrag van Ottawa te verlaten of op te schorten. 

Wat is een antipersoonsmijn?

Voor het tiende opeenvolgende jaar blijft het aantal slachtoffers van landmijnen verontrustend hoog. Dit is grotendeels het gevolg van het toenemend aantal gewapende conflicten zoals in Oekraïne en Myanmar en het wijdverbreide gebruik van geïmproviseerde landmijnen in landen als Syrië. 

Burgers maakten 90 % uit van alle geregistreerde slachtoffers, en kinderen waren goed voor bijna de helft van de burgerslachtoffers.

“Jaar na jaar zien we dat duizenden burgers worden gedood of verminkt door landmijnen en achtergebleven explosieve oorlogsresten. In Myanmar en Oekraïne blijven strijdkrachten deze wapens op grote schaal inzetten." - Anne Héry, directeur beleid bij Handicap International

52 landen en gebieden

In 2024 werden slachtoffers geregistreerd in 52 landen en gebieden, waaronder 36 lidstaten van het Verdrag tegen landmijnen. De landen met het hoogste aantal slachtoffers waren Myanmar (2.029), Syrië (1.015), Afghanistan (624), Oekraïne (293) en Jemen (247). 

“Net als in voorgaande jaren is een groot deel van de slachtoffers die in de Landmine Monitor 2025 worden vermeld, gewond geraakt of omgekomen door landmijnen en explosieve restanten lang nadat de gevechten zijn gestopt, wanneer mensen naar hun huizen terugkeren in de overtuiging dat ze een nieuw leven kunnen beginnen. Landmijnen zijn werkelijk barbaarse wapens die vooral buiten periodes van actieve conflicten doden en verwondingen veroorzaken.” -  Anne Héry, directeur beleid bij Handicap International

Nieuw gebruik van landmijnen 

Tussen midden 2024 en oktober 2025 werden antipersoonsmijnen gebruikt door Iran, Myanmar en Noord-Korea. Er zijn ook steeds meer aanwijzingen dat Oekraïne landmijnen gebruikt, hoewel de omvang daarvan onduidelijk blijft. Ook Rusland blijft sinds de grootschalige invasie in februari 2022 op grote schaal landmijnen gebruiken.  

Gewapende groeperingen hebben mijnen gebruikt in ten minste tien lidstaten van het Verdrag tegen landmijnen, waaronder Burkina Faso, Mali, Niger, Nigeria, India, Myanmar en Pakistan.

 

Verdrag bedreigd

Het Verdrag tegen landmijnen wordt bedreigd. Estland, Finland, Letland, Litouwen en Polen zijn in juni 2025 begonnen met de procedure om zich terug te trekken uit het verdrag. 

Oekraïne heeft aangekondigd dat het het Verdrag van Ottawa zal opschorten – een stap die volgens het verdrag niet is toegestaan voor een staat die betrokken is bij een internationaal conflict.

 

Bekijk het volledige rapport (Engels)

 

Antipersoonsmijnen en handicaps

Antipersoonsmijnen doden en verwonden elk jaar onschuldige mensen. Slachtoffers die een ontploffing overleven, moeten vaak verder leven met ernstige lichamelijke en/of psychologische handicaps. De meest voorkomende letsels zijn afgerukte of ernstig getroffen ledematen met amputaties tot gevolg. Andere gevolgen zijn onder meer beschadigingen aan gehoor of zicht, zenuwschade, hersenletsels, posttraumatische stressstoornissen, depressies en angststoornissen

 

 

 

 

 

 

 

 

Gepubliceerd op: 27 november 2025

Meer over dit onderwerp

Afghanistan, 3 maand na de aardbeving
© D. Gordon / HI
Hulpverlening Preventie

Afghanistan, 3 maand na de aardbeving

Eind augustus werd het oosten van Aghanistan door mekaar geschud door een hevige aardbeving. Handicap International deed er ondertussen alles aan om zoveel mogelijk permanente handicaps te voorkomen.

Petitie en teddybeer overhandigd aan minister Prévot Preventie

Petitie en teddybeer overhandigd aan minister Prévot

Bijna 10.000 handtekeningen sporen België aan om burgers beter te beschermen tegen explosief geweld.

100 ballonnen op de Grote Markt van Hannuit Preventie

100 ballonnen op de Grote Markt van Hannuit

Handicap International eist een betere bescherming van burgers in conflictgebieden.

Handicap International vzw | Gewijde-Boomstraat 44 - bus 1 | 1050 Brussel |
[email protected] | Ondernemingsnummer: BE0432235661

IBAN : BE80 0000 0000 7777 | BIC : GEBABEBB