Update Gaza: het Israëlisch Hooggerechtshof geeft ons tijdelijk toestemming om verder te werken
Na de afwijzing van hun verlengingsaanvragen in Gaza en de Westelijke Jordaanoever stapten verschillende humanitaire organisaties, waaronder Handicap International, naar het Israëlische Hooggerechtshof. Dat besliste om voorlopig de status quo te behouden. Onze werking kan dus niet meteen worden stopgezet, maar zware beperkingen in de praktijk blijven de humanitaire hulp bemoeilijken.
© K.Nateel / HI
Naar aanleiding van de afwijzing van hun verlengingsaanvragen in de bezette Palestijnse gebieden stapte een groep humanitaire organisaties, waaronder Handicap International, op 22 februari naar het Israëlische Hooggerechtshof. Hun oude registraties vervielen nadat Israël de regels had aangepast. Eén van de nieuwe regels verplichtte de organisaties om alle persoonlijke contactgegevens van hun personeel te overhandigen. Daar kunnen en willen ze niet aan voldoen, omdat dit grote veiligheidsrisico’s met zich meebrengt.
Op 27 februari besliste het Hof voorlopig de huidige situatie te handhaven in afwachting van een onderzoek. Hierdoor kunnen de autoriteiten de activiteiten van de betrokken humanitaire organisaties voorlopig niet stopzetten. Het Hof heeft nog geen uitspraak gedaan over de inhoud van de zaak en de procedures lopen nog.
Ondanks deze voorlopige maatregel van het Hof kunnen humanitair personeel en hulpgoederen nauwelijks het land in. Hierdoor krijgen de meest kwetsbare mensen niet de hulp die ze hard nodig hebben.
In deze uiterst kwetsbare humanitaire context is het essentieel dat organisaties niet alleen juridisch kunnen blijven werken, maar ook in de praktijk veilig en onbelemmerd toegang hebben tot de getroffen bevolking.
Handicap International zet zich actief in om de continuïteit van haar hulpverlening te waarborgen en volgt de juridische ontwikkelingen op de voet.