Goto main content

Onze acties in het grootste vluchtelingenkamp ter wereld

Noodhulp
Kenia

Door de droogte en hongersnood in de Hoorn van Afrika vijf jaar geleden kwamen honderdduizenden mensen naar het vluchtelingenkamp van Dadaab in Kenia. Handicap International heeft er tot op vandaag een hele reeks acties lopen om hulp te bieden aan de meest kwetsbare mensen.

Drie medewerkers van Handicap International behandelen een oude man die in een tent ligt.


Door de droogte en hongersnood in de Hoorn van Afrika vijf jaar geleden kwamen honderdduizenden mensen naar het vluchtelingenkamp van Dadaab in Kenia. Handicap International heeft er tot op vandaag een hele reeks acties lopen om hulp te bieden aan de meest kwetsbare mensen.
 
In juli 2011 startte Handicap International met noodhulpacties in het oosten van Kenia om te beantwoorden aan de massale stroom van vluchtelingen uit Somalië. Onze organisatie was toen al vijf jaar actief in Dadaab, met 450.000 personen het grootste vluchtelingenkamp ter wereld.

Als antwoord op de crisis, die tot op vandaag voortduurt, zet onze organisatie mobiele teams in die personen met een handicap opsporen. Ze verwijzen hen vervolgens door naar bestaande basiszorgdiensten en verzekeren dat ze de nodige zorgen krijgen. In onze drie ‘steunpunten voor handicap en kwetsbaarheid’ vangen we zelf vluchtelingen op om eerste zorg en revalidatiehulp te verlenen, raad te geven en mobiliteitshulpmiddelen uit te delen zoals rolstoelen en krukken. 

Onze teams richten specifiek hun aandacht op kinderen met een handicap. Ze organiseren spelactiviteiten in het kamp waarbij hun psychomotorische ontwikkeling wordt gestimuleerd, zoals bouwen met legoblokjes, puzzels maken, werpspelletjes …  

Handicap International leidt sinds ruim drie jaar ook inwoners van het kamp op om kinesitherapiesessies en basisoefeningen 'aan huis' te kunnen geven aan andere vluchtelingen.

Discriminatie en geweld tegengaan

Verder maakt Handicap International andere humanitaire organisaties bewust over de rechten en noden van de personen met een handicap. Onze organisatie biedt hen technische ondersteuning, opdat ze bij hun acties zoveel mogelijk rekening zouden houden met de specifieke behoeften van personen met een handicap. Handicap International gaat bijvoorbeeld na of de toiletten en de watervoorzieningspunten in het kamp toegankelijk zijn voor rolstoelgebruikers. 

Tot slot helpt Handicap International het geweld indijken tegen personen met een handicap. Onze teams registreren incidenten en verlenen juridische, psychologische en medische bijstand aan slachtoffers. 

Het voorbije jaar konden onze teams 12.000 vluchtelingen in Dadaab helpen.

Meer over dit onderwerp

Handicap International verliest opnieuw een medewerker in Gaza Noodhulp

Handicap International verliest opnieuw een medewerker in Gaza

Collega Sabreen laat samen met drie van haar kinderen het leven na een bombardement van het Israëlische leger.

Stimulatietherapie voor ondervoedde kinderen in Oost-Congo
© E. N’Sapu / HI
Noodhulp Revalidatie

Stimulatietherapie voor ondervoedde kinderen in Oost-Congo

Het eeuwigdurende conflict in Oost-Congo heeft ook een impact op de ontwikkeling van kinderen in de regio. Via de nodige opvolging krijgen kinderen als Inaya een behoorlijk steuntje in de rug van Handicap International.

Voorbereidingen noodhulpinterventie in Filipijnen na doortocht tropische storm
© M.Clarissa Liberato / HI 2024
Noodhulp

Voorbereidingen noodhulpinterventie in Filipijnen na doortocht tropische storm

Na de passage van de tropische storm Trami over het noordwesten van de Filippijnen wachten 7 miljoen mensen op dringende humanitaire hulp. 141 mensen kwam om.