Goto main content

Rechten voor mensen met een handicap

‘Alle mensen worden vrij en gelijk in waardigheid en rechten geboren’

Artikel 1 van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens krijgt een geheel andere betekenis als je weet dat over de hele wereld meer dan 500 miljoen mensen met een handicap niet de middelen hebben om zich te verzorgen. In ontwikkelingslanden gaat 98% van de kinderen die leven met een handicap trouwens niet naar school. 80% van de mensen met een handicap moet bovendien met minder dan 1 euro per dag zien te overleven. Eind 2006 hebben de Verenigde Naties gestemd over een verdrag over de rechten en de waardigheid van personen met een handicap. Handicap International heeft meegeholpen aan de voorbereiding van dat verdrag en heeft het werk van verenigingen voor personen met een handicap ondersteund.

Na de bekrachtiging door twintig landen is het Verdrag over de Rechten van Personen met een Handicap op 3 mei 2008 in werking getreden. De Staten die lid zijn van het Verdrag zijn nu verplicht om in hun nationale wetgeving maatregelen op te nemen die discriminatie moeten voorkomen. Zo moeten gebouwen en diensten toegankelijker worden. Wanneer Staten hun verplichtingen niet nakomen, kunnen individuen of belangengroepen zich richten tot het VN-Comité van Personen met een Handicap.

Meer over dit onderwerp

Aardbevingen Venezuela: de noden in kaart brengen voor een doeltreffende en inclusieve hulp
© A. Jota / HI
Hulpverlening

Aardbevingen Venezuela: de noden in kaart brengen voor een doeltreffende en inclusieve hulp

In Venezuela zet Handicap International zich in om de inclusieve humanitaire hulp te coördineren en ervoor te zorgen dat iedereen de hulp krijgt die hij of zij nodig heeft.

Hulp verlenen wanneer je zelf getroffen wordt
© A. Jota / HI
Hulpverlening

Hulp verlenen wanneer je zelf getroffen wordt

Yohanna Talloli, specialist in inclusieve humanitaire hulp bij Handicap International, blikt terug op de aardbevingen die haar land in rouw hebben gedompeld en op de verschrikkelijke gevolgen daarvan voor de inwoners.

Venezuela: Noodhulp wordt opgezet na twee dodelijke aardbevingen
© Manaure QUINTERO / AFP
Hulpverlening Preventie

Venezuela: Noodhulp wordt opgezet na twee dodelijke aardbevingen

Twee krachtige aardbevingen heeft de centrale kustregio van Venezuela getroffen en aanzienlijke schade aangericht. Ter plaatse maken de teams van Handicap International zich klaar om een noodhulpinterventie op te starten.