Goto main content

Libië: het land van explosieve oorlogsresten en lichte wapens

Twee jaar na de dood van kolonel Khaddafi is de veiligheid van de Libische burgers nog steeds zorgwekkend. De achtergebleven landmijnen en clustermunitie die tijdens de oorlog werden gebruikt, vormen een bedreiging voor de bevolking. De vrijgekomen wapenvoorraden van de troepen van Khaddafi kwamen massaal in de handen van burgers terecht. Handicap International zet zich in om ongevallen te voorkomen.

Een medewerker van Handicap International en een auto waar danger mines op staat

Twee jaar na de dood van kolonel Khaddafi is de veiligheid van de Libische burgers nog steeds zorgwekkend. De achtergebleven landmijnen en clustermunitie die tijdens de oorlog werden gebruikt, vormen een bedreiging voor de bevolking. De vrijgekomen wapenvoorraden van de troepen van Khaddafi kwamen massaal in de handen van burgers terecht. Handicap International zet zich in om ongevallen te voorkomen.

Preventiecampagnes Handicap International moeten ongevallen voorkomen

Om ongevallen te vermijden informeert Handicap International de bevolking over het gevaar van lichte wapens en legt het team de veiligheidsnormen uit (buiten het bereik van kinderen houden, munitie scheiden van wapens, niet in de lucht schieten bij openbare evenementen). Sinds het begin van de acties in Libië werden in totaal meer dan 240.000 flyers verspreid. Er werden leerkrachten en scouts opgeleid en Libische radiozenders zonden berichten uit om de bevolking te informeren. Handicap International spoort ook overheden, lokale organisaties, scholen, ondernemingen en moskeeën aan om preventieberichten te verspreiden. Al meer dan 110.000 mensen, vooral kinderen, volgden de infosessies. Zij zijn vaak de eerste slachtoffers van deze wapens. In 2012 maakten lichte wapens 1.600 slachtoffers in Tripoli. Drie kwart van de geregistreerde slachtoffers in de ziekenhuizen van Tripoli is jonger dan 25 jaar.

Sensibilisatie is van levensbelang

Frederic Maio, verantwoordelijke van Handicap International voor de programma’s in Libië, getuigt: De vele ongevallen, vaak met kinderen, herinneren er ons dagelijks aan hoe belangrijk en noodzakelijk het is preventieboodschappen te verspreiden, zoals Handicap International nu al doet in Misrata en Sirte.

Oorlogsresten opruimen en vernietigen

Om alle niet-ontplofte tuigen op te ruimen, schakelde Handicap International teams in in Tripoli, Misrata en Sirte. Via een ‘hotline’ kunnen de inwoners een expert ter plaatse laten komen om objecten te identificeren en, indien nodig, te vernietigen. De teams van Handicap International ontmijnden al 30 km² grond en neutraliseerden 100.000 explosieve oorlogsresten. In Misrata wordt ook een wapen- en munitiedepot opgeruimd. Dat depot bestaat uit 43 bunkers die tijdens de Libische revolutie gebombardeerd werden door de NAVO en die vandaag gedeeltelijk vernietigd zijn. Duizenden niet-ontplofte explosieven werden er geprojecteerd op ongeveer 1,5 km² rond het gebied. Handicap International schat dat de opruiming van het depot in Misrata nog twee jaar zal duren.

Meer over dit onderwerp

Artsen zonder grenzen en Consortium 12-12 mobiliseren steun voor humanitaire crisis in Gaza

Artsen zonder grenzen en Consortium 12-12 mobiliseren steun voor humanitaire crisis in Gaza

Persbericht: Brussel, 16 oktober 2025

De bevolking van Gaza heeft meer dan ooit onze hulp nodig nu er een staakt-het-vuren is. Er is nood aan een dringende en grootschalige uitbreiding van de humanitaire hulp om tegemoet te komen aan de overweldigende medische, psychologische en materiële behoeften in het verwoeste Gaza.

Waarom 100 ballonnen in het Parc d'Avroy in Luik?
© Nicolas Daubry / HI

Waarom 100 ballonnen in het Parc d'Avroy in Luik?

Op vrijdag 19 september onthulde Handicap International in hartje Luik een opvallende ballon-installatie: 100 ballonnen die de slachtoffers van explosief geweld in dichtbevolkte gebieden symboliseren.

Plaatsnaamborden van Oekraïense zusterstad Kotsiubynske duiken op in Sint-Pieters-Woluwe
Nicolas Daubry / HI

Plaatsnaamborden van Oekraïense zusterstad Kotsiubynske duiken op in Sint-Pieters-Woluwe

Wie vanaf vandaag in Sint-Pieters-Woluwe rondloopt, vindt daar opvallende plaatsnaamborden. Niet met de naam van de gemeente, maar wel met die van de Oekraïense zusterstad Kotsiubynske.

Handicap International vzw | Gewijde-Boomstraat 44 - bus 1 | 1050 Brussel |
[email protected] | Ondernemingsnummer: BE0432235661

IBAN : BE80 0000 0000 7777 | BIC : GEBABEBB