Goto main content

Start Decennium van de Verkeersveiligheid

Preventie

Op 11 mei luidde het startschot van het Decennium van de Verkeersveiligheid. Dat is een actie waarmee de Verenigde Naties tegen 2020 het stijgende aantal verkeersdoden naar beneden willen halen. Met verschillende projecten in het Zuiden streeft Handicap International hetzelfde doel na.

Druk verkeer in Vietnam

Op 11 mei luidde het startschot van het Decennium van de Verkeersveiligheid. Dat is een actie waarmee de Verenigde Naties tegen 2020 het stijgende aantal verkeersdoden naar beneden willen halen. Met verschillende projecten in het Zuiden streeft Handicap International hetzelfde doel na.

Volgens de VN eist het verkeer per jaar ongeveer 1,3 miljoen doden. De Wereldgezondheidsorganisatie schat dat het verkeer tegen 2030 van de negende belangrijkste doodsoorzaak naar de vijfde zal stijgen. Bij 15 tot 25-jarigen zijn verkeersongevallen zelfs nu al de belangrijkste doodsoorzaak. En daarnaast zijn er nog miljoenen mensen die na een verkeersongeval verwondingen of een al dan niet blijvende handicap oplopen.

Met het Decennium van de Verkeersveiligheid willen de VN vermijden dat het aantal verkeersslachtoffers blijft stijgen. Er is een globaal plan opgesteld dat beleidsmakers oproept om aandacht te hebben voor verkeersveiligheid. Dat plan voorziet enerzijds in concrete, praktische maatregelen, zoals veiligere wegen. Anderzijds streeft het plan naar betere en afdwingbare wetgeving, bijvoorbeeld over snelheidsbeperkingen en alcoholgebruik.

Verkeersongevallen wegen op ontwikkeling

“Verkeersongevallen hebben een hoge kostprijs. En dat weegt enorm op de ontwikkeling van een land”, vertelt Eric Remacle, expert verkeersveiligheid van Handicap International. In Cambodja bijvoorbeeld komen meer mensen om in een verkeersongeval dan dat er sterven aan hiv/aids of door een ongeval met mijnen. In dat land hebben die ongevallen vorig jaar dan ook 240 miljoen dollar gekost.

In Zuidoost-Azië, waar het verkeer explosief is toegenomen, werkt Handicap International al jaren aan meer verkeersveiligheid. “In Vietnam boeken we erg goede resultaten”, aldus Eric Remacle. “We doen aan preventie in scholen, zo organiseren we toneeltjes en simuleren we verkeerssituaties. Verder voorzien we EHBO-posten langs wegen. Ook taxichauffeurs krijgen vorming over verkeersveiligheid. Ziekenhuizen krijgen de nodige middelen om patiënten te kunnen verzorgen. En ten slotte houden we sensibilisatiecampagnes over onder andere helmgebruik en rijden onder invloed.”

Naar aanleiding van het Decennium van de Verkeersveiligheid is er op dit moment een week van de verkeersveiligheid in Benin. Die wordt georganiseerd door de lokale ngo Alinagnon en kadert in een project van Handicap International. De komende jaren zal onze organisatie het initiatief van de Verenigde Naties met tal van projecten blijven steunen.
 

Meer over dit onderwerp

Sandra Kim en Axelle Red zetten zich in voor bescherming van burgers in conflictgebieden Preventie

Sandra Kim en Axelle Red zetten zich in voor bescherming van burgers in conflictgebieden

Naar aanleiding van het toenemende gebruik van explosieve wapens in conflictgebieden, lanceert Handicap International een krachtige oproep met haar petitie stopbombing.be. De oproep krijgt weerklank dankzij de steun van geëngageerde stemmen zoals Axelle Red en Sandra Kim. Hun boodschap is duidelijk: bescherm burgers en stop het gebruik van wapens die nog jarenlang slachtoffers maken na het einde van een conflict.

Polen en Baltische Staten kondigen mogelijk vertrek uit Verdrag tegen landmijnen aan
© S. Wohlfahrt / HI
Preventie

Polen en Baltische Staten kondigen mogelijk vertrek uit Verdrag tegen landmijnen aan

Handicap International veroordeelt de aankondigingen en roept andere landen op zich tegen deze mogelijke beslissing uit te spreken.

Irak, een land bezaaid met bommen uit het verleden
© N. Mandalawi / HI
Preventie

Irak, een land bezaaid met bommen uit het verleden

Roger Eid, het hoofd ontmijningsoperaties van Handicap International Irak, vertelt over de dreiging die ontplofbare oorlogsresten vormen voor de bevolking in een land dat bezaaid is met deze dodelijke overblijfselen van conflicten uit het verleden.