Goto main content

"60% van onze patiënten beschikt niet over het nodige mobiliteitshulpmiddel"

Hulpverlening
Syrië

Sami (schuilnaam) staat aan het hoofd van het revalidatieteam in een ziekenhuis in de regio Idlib. Hij vertelt over de dramatische situatie sinds de aardbeving.

Puin van een ingestort gebouw na de aardbeving in Idlib in Syrië op 6 februari 2023. | © Muhammed Said / ANADOLU AGENCY / AFP

Gebrek aan mobiliteitshulpmiddelen

"Ik heb de leiding over de afdeling kinesitherapie in een ziekenhuis in de regio Idlib. Deze afdeling bestaat uit een team van 14 mensen. Ons ziekenhuis is overspoeld door patiënten. Velen moeten hierdoor zelfs buiten in de koude liggen door een gebrek aan bedden.

Veel patiënten komen van wel 60 kilometer ver om te worden behandeld voor ernstige verwondingen zoals hoofdletsels, ruggenmergletsels, meervoudige breuken en amputaties omdat ze urenlang vastzaten in het puin."

Het risico van een blijvende handicap

"We komen al mobiliteitshulpmiddelen tekort... Als ze niet over het juiste materiaal zoals rolstoelen, krukken of rollators beschikken, verhoogt het risico dat patiënten permanent met een handicap zullen moeten leven.

Sinds de aardbeving heeft echter ongeveer 60% van onze patiënten geen van deze essentiële hulpmiddelen ontvangen omdat de nood te hoog was.

Ons personeel is diep gefrustreerd omdat wij zonder deze middelen niet in staat zijn al onze patiënten voldoende te helpen. We hebben dan wel een prothesewerkplaats, maar die is een uur rijden verderop, en sommige hulpmiddelen zijn in onze omgeving helemaal niet verkrijgbaar."

De gevolgen voor de patiënten

"Zonder mobiliteitshulpmiddelen zullen patiënten op andere mensen zijn aangewezen om hen van de ene locatie naar de andere te vervoeren. Sommigen kunnen hierdoor gewoonweg hun huis niet meer uit.

De situatie is kritiek: mensen zitten nog steeds vast onder het puin, huizen zijn verwoest en gezinnen moeten in bussen of auto's slapen.

Mensen rouwen om hun geliefden; er zijn overal begrafenisceremonies; in een nabijgelegen stad moesten de autoriteiten alle lichamen samen in een massagraf begraven omdat het er te veel waren. Het is ongelooflijk triest."

Gepubliceerd op: 16 februari 2023

Meer over dit onderwerp

Aardbevingen Venezuela: de noden in kaart brengen voor een doeltreffende en inclusieve hulp
© A. Jota / HI
Hulpverlening

Aardbevingen Venezuela: de noden in kaart brengen voor een doeltreffende en inclusieve hulp

In Venezuela zet Handicap International zich in om de inclusieve humanitaire hulp te coördineren en ervoor te zorgen dat iedereen de hulp krijgt die hij of zij nodig heeft.

Hulp verlenen wanneer je zelf getroffen wordt
© A. Jota / HI
Hulpverlening

Hulp verlenen wanneer je zelf getroffen wordt

Yohanna Talloli, specialist in inclusieve humanitaire hulp bij Handicap International, blikt terug op de aardbevingen die haar land in rouw hebben gedompeld en op de verschrikkelijke gevolgen daarvan voor de inwoners.

Venezuela: Noodhulp wordt opgezet na twee dodelijke aardbevingen
© Manaure QUINTERO / AFP
Hulpverlening Preventie

Venezuela: Noodhulp wordt opgezet na twee dodelijke aardbevingen

Twee krachtige aardbevingen heeft de centrale kustregio van Venezuela getroffen en aanzienlijke schade aangericht. Ter plaatse maken de teams van Handicap International zich klaar om een noodhulpinterventie op te starten.