Goto main content

"Ik beschouw mijn prothese als mijn eigen been"

Hulpverlening
Haïti

Een infectie aan haar been na de aardbeving, kostte Maryse (44) bijna 10 jaar geleden haar rechterbeen. Haar handicap heeft haar echter niet kleingekregen.

© Davide Preti/HI

“Ik heb geen enkel probleem met mijn prothese, integendeel. Ik ben er trots op! Zonder prothese zou het leven veel moeilijker zijn voor mij,” benadrukt Maryse. Ze verkoopt voedingsmiddelen en steenkool in een kraampje voor haar huis en daarbij steekt ze haar prothese zeker niet weg. 

Twee weken na de aardbeving werd het rechterbeen van Maryse geamputeerd. Volgens de dokter had hij geen andere keuze, want de infectie die ze had opgelopen was levensbedreigend. Vier maanden later kreeg Maryse een eerste prothese en leerde ze opnieuw stappen in het revalidatiedorp van HI. Maryse kon ook een klein winkeltje starten dankzij de steun van HI.

Mijn leven is niet echt veranderd

“Ik moest aan de kinderen denken en ik heb tegen mezelf gezegd dat het leven niet eindigt na een amputatie. Ik heb nooit gehuild, ik had een sterke moraal en veel mensen die me aanmoedigden … ik heb geen enkele dag gehuild.” 

Maryse ziet weinig verschil met voor de aardbeving: “Ik kon lopen, ik kon sneller stappen dan nu, maar verder is er weinig veranderd. Ik functioneer nog altijd, ik heb nog altijd mijn winkelkraam, de kinderen gaan nog steeds naar school en ik leef nog. Een handicap blijft een handicap, daar valt niets aan te veranderen. Maar ik beschouw de prothese als mijn eigen, echt been.”

Wanneer ze anderen met een handicap ziet, moedigt Maryse hun op haar beurt aan om een prothese te gebruiken. Maryse kan zich geen leven meer voorstellen zonder prothese. En dat baart haar ergens wel zorgen: “Als de prothese versleten raakt, kan ik me niet meer verplaatsen. Ik heb de middelen niet om een nieuwe prothese te laten maken. Als de mensen die me tot nu toe geholpen hebben, daarmee stoppen, wat moet ik dan doen?”

HI blijft Maryse ondersteunen: in 2019 ontving ze een nieuwe prothese.

Gepubliceerd op: 11 oktober 2019

Meer over dit onderwerp

Update Gaza: het Israëlisch Hooggerechtshof geeft ons tijdelijk toestemming om verder te werken
© K.Nateel / HI
Hulpverlening

Update Gaza: het Israëlisch Hooggerechtshof geeft ons tijdelijk toestemming om verder te werken

Na de afwijzing van hun verlengingsaanvragen in Gaza en de Westelijke Jordaanoever stapten verschillende humanitaire organisaties, waaronder Handicap International, naar het Israëlische Hooggerechtshof. Dat besliste om voorlopig de status quo te behouden. Onze werking kan dus niet meteen worden stopgezet, maar zware beperkingen in de praktijk blijven de humanitaire hulp bemoeilijken.

4 jaar oorlog in Oekraïne: de vraag naar revalidatiezorg stijgt
© L. Hutsul / HI
Hulpverlening

4 jaar oorlog in Oekraïne: de vraag naar revalidatiezorg stijgt

Wijdverspreide bombardementen en beschietingen verwoesten in heel Oekraïne cruciale infrastructuur, zoals wegen, ziekenhuizen, scholen en elektriciteitsnetten, en snijden volledige regio’s af van de buitenwereld. Na vier jaar van onophoudelijke en willekeurige aanvallen is de bevolking fysiek en mentaal uitgeput en diep getraumatiseerd. Met de naderende strenge winter groeit hun kwetsbaarheid verder.

Handicap International en 30 andere humanitaire organisaties stappen naar het Israëlische Hooggerechtshof
© HI
Hulpverlening

Handicap International en 30 andere humanitaire organisaties stappen naar het Israëlische Hooggerechtshof

37 internationale hulporganisaties kregen van de Israëlische autoriteiten de opdracht om tegen eind februari hun activiteiten stop te zetten, op basis van aangepaste registratieregels. Omdat die sluitingen snel dichterbij komen, nemen 31 toonaangevende humanitaire organisaties* samen een uitzonderlijke beslissing: ze stappen naar het Israëlische Hooggerechtshof met de vraag om de maatregel op te schorten voordat er onherstelbare schade ontstaat voor burgers die van hun hulp afhankelijk zijn.

Samen voor een inclusieve wereld

 

Blijf op de hoogte

sociale media

 

Blijf op de hoogte

sociale media

 

Blijf op de hoogte

 

sociale media

 

Contactgegevens

Handicap International vzw
Gewijde-Boomstraat 44, bus 1, 1050 Brussel
[email protected]

Ondernemingsnummer: BE0432235661

IBAN: BE80 0000 0000 7777

BIC: GEBABEBB

Handicap International vzw
Gewijde-Boomstraat 44, bus 1, 1050 Brussel
[email protected]

Ondernemingsnummer: BE0432235661
IBAN: BE80 0000 0000 7777
BIC: GEBABEBB